AR KOLAGENAS TIKRAI STANGRINA ODĄ? KĄ SAKO TYRIMAI?

AR KOLAGENAS TIKRAI STANGRINA ODĄ? KĄ SAKO TYRIMAI?

AR KOLAGENAS TIKRAI STANGRINA ODĄ? 

Šitas klausimas kirba turbūt daugeliui. Kolagenas šiuo metu viena populiariausių temų, ir aš suprantu kodėl. Įsiberi šaukštelį į kavą ir lauki rezultato, kurie žada stebuklus. Bet nejaugi viskas taip paprasta? 

Internete pilną senų straipsnių, kurie nebeatitinka naujausių tyrimų ir turi mažai bendro su kolageno peptidais ir jų poveikį odai.

Kai vos tik pradedam matyti, kaip oda darosi plonesnė, mažiau elastinga, daugeliui iškyla klausimas, ką daryti? Gal stiprinti skincare’ą ir prieiti prie daugiau veikliųjų medžiagų? Gal išsitraukti naminius odos atjauninimo aparatus? O gal pasikliauti estetine medicina? O gal paprasčiausiai, naudoti papildus? 


Tai va, būtent paskutinė opcija jau kurį laiką visiems labai įdomi. Todėl nusprendžiau rimtai pasiknisti per įvairius papildus ir jų tyrinėjimą. Nes prieš kažką geriant, noriu žinoti, kas iš tikrųjų slypi už gamintojų pažadų.

 

Kolagenas kaip maisto papildas

 

EFSA (Europos maisto saugos tarnybos) sako, kad maisto papildai nėra skirti grožiui. Jie turi vieną tikslą – padėti papildyti maistinių medžiagų trūkumą, palaikyti pakankamą maistinių medžiagų kiekį arba padėti palaikyti normalias organizmo funkcijas. 

 

Kolagenas prisideda būtent prie to trečiojo - padeda tada, kai mūsų organizme jo natūraliai mažėja. Kai ima silpti tai, kas palaiko odos stangrumą. 

 

Bet palauk. Kas iš viso yra tas kolagenas? Ir ką jis veikia odoje?

 

Kolagenas odoje.

Jo daugiausiai yra dermoje – viduriniame odos sluoksnyje. Ne paviršiuje. Ne ten, kur tepame kremą.

Kolagenas su elastinu duoda odai tą ko norim – stangrumo, „gyvumo“, putlumo. Be jų oda tiesiog subliūkšta, nes kolagenas sudaro apie 70 % visos odos struktūros.

Jį gamina pačios odos ląstelės. Kartu su elastinu ir hialuronu. Palyginkim su mini statybininkais kurie deda plytas, kad oda turėtų formą ir „laikytusi“.


Kolageno odoje mažėja ne tik todėl, kad senstam. Jį mažina ir kiti dalykai, pavyzdžiui,  saulė. Taip pat ir užterštas oras. Šie dalykai sukelia laisvuosius radikalus, kurie naikina tai, kas odai padeda būti stangriai ir drėgnai (baltymus ir drėgmę palaikančias medžiagas). 


Kolagenas nėra naujiena, kurią sugalvojo Instagramas 

 

Rimtai. Jį žmonės naudojo dar senovės Egipte – ne kremams, ne serumams, o kaip… klijus. Tiesiog. Kolagenu gydydavo žaizdas, nudegimus – jis veikė kaip natūralus pleistras.

 

Vėliau Europa irgi prisijungė. XVII a. Nyderlanduose, Anglijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje – kolagenas buvo naudojamas ligoninėse. Ne dėl grožio, o mediciniškai.

Tai va, jis su mumis jau labai seniai. Tačiau ilgai buvo viena problema.

Niekas nežinojo, kaip jį tinkamai išgauti. O dar svarbiau – kaip padaryti, kad organizmas išvis galėtų jį pasisavinti.


Išgauti kolageną iš gyvūnų audinių anksčiau nebuvo lengva, nes
su juo dažnai „gaudavai“ ir bakterijas, virusus, alergijas arba kitas rizikas.

Antra problema, net jeigu ir viskas buvo saugu, pati kolageno molekulė per didelė. Organizmui ją pasisavinti sunku.

Bet laikai pasikeitė. Šiandiena turime daugiau mokslo, daugiau technologijų ir didžioji dalis tų problemų jau išspręsta. Bet apie tai vėliau.

Tik vienas klausimas vis dar liko: Ar organizmas iš tikrųjų pasisavina geriamą kolageną? Ir dar svarbiau, ką reikia žinoti, kai perki dar vieną pažadą „jaunesnei odai“?


Skamba daug žadančiai, bet realybė yra kitokia.

Pati kolageno molekulė yra didžiulė. Tikrai. Jos dydis toks, kad kai ji atsiduria kreme, ji tiesiog… lieka ant odos paviršiaus. Nesvarbu, koks brangus kremas ir ką sako pakuotė. Kolageno kremas per odos barjerą neprasiskverbia. Ir tiek.


Nu gerai, tai gal tada iš vidaus? Logiškas klausimas. Bet ir čia yra vienas „bet“

Paprastas kolagenas – tas „neskaidytas“ – žarnyne irgi ne taip jau lengvai įsisavinamas. Jo molekulės per didelės, kad žarnynas galėtų jas pasisavinti. Tai ką darom?


Kolageno peptidai

Gerai, čia prasideda ta vieta, kur daug kas pasimeta. Nes kolagenas kolagenui nelygus. Ir jeigu tavo kremas ar papildas sako „su kolagenu“, dar nereiškia, kad tavo oda ar organizmas iš to tikrai kažką gaus.

Kolageno peptidai yra tokios mažos kolageno dalelės. Jos lengvai pereina per žarnyno sieneles, patenka ten kur reikia ir iš tikrųjų atlieka savo darbą.

Ir va čia svarbiausia vieta:
Efektyvūs peptidai turi būti 2,5–6 kDa dydžio.
Taip rodo tyrimai. Mažiau – jau per smulkūs, daugiau – per dideli. Goldilocks zona.

 

Kaip iš didelės kolageno molekulės padaromas mažas, įsisavinamas peptidas?

Procesas vadinasi hidrolizė – tai toks fermentinis suskaidymas. Skamba fancy, bet esmė paprasta: naudojami tokie fermentai kaip pepsinas ar papainas, kurie švelniai „išardo“ kolageno grandinę į mažus gabaliukus.


Ir kodėl tai turėtu tau rūpėti?

Nes:
– aplinkai nekenkia 
– produktas išlieka švarus
– kolagenas – stabilus ir pasiruošęs tavo kūnui


 O tai ką rodo moksliniai tyrimai?

Dabar dar įdomiau… Prieš keletą metų apie kolageno naudą dar reikėdavo ieškoti informacijos po trupinį, bet dabar – situacija visai kita. Po šiandienai mes galime remtis nebe nuomonėmis iš ,,TikTok'o'', o realiais duomenimis.

Pavyzdžiui, 2022 m. korėjiečių mokslininkai atliko labai gerą tyrimą, kuriame dalyvavo 84 žmonės. Visi jie buvo padalinti į dvi grupes: vieni gavo kolageno papildų, kiti – placebo (jokių veikliųjų medžiagų). Nei patys dalyviai, nei tyrėjai nežinojo, kas ką gavo. Tai vadinama dvigubai akla studija - viena patikimiausių tyrimo būdų.

Tyrimas truko 12 savaičių. Per tą laiką buvo stebima:

– ar sumažėjo raukšlių gylis,

– ar pagerėjo odos drėgmė,

– ar padidėjo elastingumas

Rezultatai parodė, kad visi trys rodikliai pagerėjo. Ir ne „šiek tiek“, o netgi vizualiai matomi ir aparatais išmatuojami pokyčiai. Tyrimo rezultatai įrodė, kad geriamas kolagenas prisideda prie anti-age efekto, nes papildo baltymus kurių su amžiumi natūraliai mažėja.

Ir čia galėtume sustoti. Bet tai ne vienas tyrimas.

Turim net tris meta analizes. Tai reiškia, kad mokslininkai paėmė daug skirtingų tyrimų, juos išanalizavo, sujungė ir įvertino bendrą rezultatą.

Ir taip – rezultatai labai aiškūs: gerai pasirinktas, ir teisinga forma naudojamas kolagenas, gali tikrai pagerinti odos būklę.

Bet žinoma, kaip ir visur, čia yra keli “kabliukai”, kuriuos būtina žinoti, kad tie papildai iš tikrųjų veiktų… Ir apie juos dabar…

Ką apie kolageną ir odą sako rimti šaltiniai?

Kai kalbam apie šaltinius, vieno gero straipsnio kartais neužtenka. Tam, kad suprastume bendrą vaizdą, reikia kažko daugiau – ir čia  įžengia meta analizės.

Paprastai kalbant, meta analizė – tai toks tyrimas apie tyrimus, kai apibendrinami ir analizuojami jau atlikti tyrimai. Mokslininkai paima dešimtis anksčiau atliktų studijų, suvienodina kriterijus, atmeta nepatikimus duomenis ir žiūri, kokios išvados kartojasi. Vienas patikimiausių būdų įvertinti, ar kažkas tikrai veikia. Tam naudojamos rimtos medicininės duomenų bazės.

Kadangi kiekvienoje kolageno analizėje buvo naudoti skirtingi kriterijai, visos trys meta analizės, apie kurias dabar kalbėsiu, remiasi šiek tiek skirtingais šaltiniais todėl verta trumpai apžvelgti jas visas.

1. Pirmoji meta analizė 2020 m.

Iš pradžių buvo atrinkta daugiau nei 9 000 straipsnių. Po kruopštaus vertinimo liko 10 svarbiausių. Tyrėjai padarė išvada, kad geriamas hidrolizuotas kolagenas pagerina odos būklę.

Visos analizuotos studijos fiksavo teigiamus rezultatus - geresnę odos išvaizdą, stangrumą, elastingumą. Tyrėjai išskyrė vieną svarbų mechanizmą: kolageno peptidai tiesiogiai veikia fibroblastus, o būtent šios ląstelės gamina kolageną odoje. Kitaip sakant “pažadina” odą dirbti.

2. Antroji 2021 m. meta analizė

Ši analizė apėmė 19 tyrimų su 1 125 dalyviais. Visose fiksuoti tie patys dalykai:

– pagerėjusi odos drėgmė,

– didesnis stangrumas,

– ir mažesnės raukšlės.

Išvada?

90 dienų hidrolizuotas kolageno vartojimas mažina odos senėjimo požymius.

3. Naujausia – 2024 m. meta analizė

Čia mokslininkai apžvelgė net 26 skirtingus tyrimus su 1 721 dalyviu. Buvo nagrinėtas kolageno poveikis odos drėgmei ir elastingumui, lyginant su placebo.

Rezultatai:

Tyrėjai įvardijo jį kaip „populiariausią ir daugiausiai vilčių teikiantį anti-age papildą odai.

Įdomu tai, kad jie dar pažiūrėjo, ar poveikis skirias priklausomai nuo to, iš kokios žaliavos gautas kolagenas. Ne, esminių skirtumų nebuvo. Veikia ne kilmė o forma. Svarbu, kad būtų gerai pasisavinamas, hidrolizuotas kolagenas.

Kadangi tyrimai vis dar tęsiasi, šitą skyrių reguliariai atnaujinsiu – kad viskas ką skaitai čia, liktų ne tik įdomu, bet ir aktualu.

Kolageno milteliai: kaip išsirinkti ir kaip juos naudoti

Jeigu jau galvoji pirkti kolageno miltelius – yra keli paprasti dalykai, į kuriuos turi atkreipti dėmesį, nes kaip jau minėjau viršuje, ne visi „kolagenai“ vienodi nors ir taip atrodo.

Pirmas dalykas – žiūrėk, kad tai būtų hidrolizuotas kolagenas. Toks kolagenas yra suskaidytas į mažas daleles, kurias organizmas gali pasisavinti.

Antras – dydis. Ieškok, kad būtų nurodyta nuo 2,5 -6 kDa

Trečias – svarbu, kad gamintojas būtu nurodęs sudėtį ir dar geriau jei matai aminogramą (aminorūgščių sudėtį), kai gamintojas iš tikrųjų nurodo, ką parduoda.

O kaip naudoti?

Įmaišai į kavą, arbatą, kokteilį, jogurtą, košę – kur tau patogiau. Svarbu, kad būtų beskonis. Kad galėtum įmaišyti visur.

Aš pati dedu 1 šaukštą – apie 10 g. Kartais į kavą, kartais į jogurtą. Skonio visai nekeičia. Tiesiog papildą pridedi prie savo rutinos.

Papildų rinka plečiasi, bet ar mums tikrai visko reikia?


Maisto papildų dabar tiek daug, kad sunku suspėti. Apie tai rašo net rimti šaltiniai (pavyzdžiui, McKinsey). Ir mano požiūris labai paprastas – lygiai taip, kaip ir į kosmetiką. Viskas gali būti įdomu: nauji ingredientai, nauji produktai, naujos tendencijos. Bet man visada svarbiausia – ar tikrai veikia?

Jeigu kažkas turi rimtų tyrimų, tada galima pagalvoti ar verta išbandyti. Bet jeigu tai tik graži idėja be įrodymų – aš neskubu.

Kalbant apie kolageną – šiuo metu situacija tikrai gera. Turi stiprią bazę. Ypač kai kalbam apie kolageno peptidus – tą formą, kurią organizmas gali pasisavinti. Anksčiau kai kurios studijos buvo finansuojamos pačių gamintojų, ir dėl to jas visi kritikuodavo. Nereiškia, kad rezultatai klaidingi, bet vis tiek kelia klausimų.

Šaltiniai, kuriuos cituoju šiame įraše – visi jie buvo nepriklausomi. Mokslininkai nebuvo susiję su pardavėjais. Ir tai man svarbiausia.

Be kolageno yra ir daugiau papildų, kurie gali būti naudingi odai. Bet apie juos pakalbėsim kituose įrašuose.

O kaip jūs žiūrite į papildus, kurie žada geresnę odą ir plaukus? Kalbu apie vitaminus, mineralus, fermentus, skaidulas, žolelių ekstraktai. Bandėt kažką? Gal turite rekomendacijų, ar norite apžvalgų? 😊

Paplepam po komentarais


 

 

5 komentarų

Kologenas

Kologenas

O kokios firmos kologrną renkatės Jūs?☺️

Ilona

Ilona

Sveiki naudoju toki bet nezinau ar geras bet as dabar patikrinsiu sudeti pagal jusu rekomandaciju! Aciu!

Karolina

Karolina

O kuo skiriasi baltymai nuo kolageno?

Indre Galiautd

Indre Galiautd

O kaip dėl jūrinio kolageno? Geriu Avel firmos ir būtų įdomi Jūsų nuomonė.
Dėkoju

ŠALTINIAI

ŠALTINIAI

1) Zhou N, Liu YD, Zhang Y, Gu TW, Peng LH. Pharmacological Functions, Synthesis, and Delivery Progress for Collagen as Biodrug and Biomaterial. Pharmaceutics. 2023 May 9;15(5):1443. doi: 10.3390/pharmaceutics15051443

2) Kim J, Lee SG, Lee J, Choi S, Suk J, Lee JH, Yang JH, Yang JS, Kim J. Oral Supplementation of Low-Molecular-Weight Collagen Peptides Reduces Skin Wrinkles and Improves Biophysical Properties of Skin: A Randomized, Double-Blinded, Placebo-Controlled Study. J Med Food. 2022 Dec;25(12):1146-1154

3) Barati M, Jabbari M, Navekar R, Farahmand F, Zeinalian R, Salehi-Sahlabadi A, Abbaszadeh N, Mokari-Yamchi A, Davoodi SH. Collagen supplementation for skin health: A mechanistic systematic review. J Cosmet Dermatol. 2020 Nov;19(11):2820-2829. doi: 10.1111/jocd.13435. Epub 2020 May 21

4) de Miranda RB, Weimer P, Rossi RC. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis. Int J Dermatol. 2021 Dec;60(12):1449-1461, Epub 2021 Mar 20

5) Pu, S.-Y.; Huang, Y.-L.; Pu, C.-M.; Kang, Y.-N.; Hoang, K.D.; Chen, K.-H.; Chen, C. Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients 2023, 15, 2080

6) León-López A, Morales-Peñaloza A, Martínez-Juárez VM, Vargas-Torres A, Zeugolis DI, Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019 Nov 7;24(22):4031

7) Valérie Haydont, Bruno A. Bernard, Nicolas O. Fortunel, Age-related evolutions of the dermis: Clinical signs, fibroblast and extracellular matrix dynamics, Mechanisms of Ageing and Development, Volume 177, 2019: (150-156)

Palikti komentarą

Prieš paskelbiant visi komentarai moderuojami.

Ši svetainė apsaugota „hCaptcha“, taip pat taikoma „hCaptcha“ privatumo politika ir paslaugos teikimo sąlygos.

RUTINA: